Dežo a deti

Autor: patrik horník | 16.8.2011 o 9:12 | Karma článku: 8,12 | Prečítané:  1452x

V nedeľu doobeda som prepínal kanály, keď tu zrazu na stv ma oslovila známa melódia. Vravím si, ak toto nie je Dežo, tak neuverím, že niekto iný. On písal hudbu pre Ďura Truľa?  

Ďuro Truľo a pesničky v ňom rozkývali aj môjho malého syna. Tá Dežova hudba, ktorá mi pri počúvaní príde občas nie prístupná pre všetkých a asi preto je aj v pozadí celého (c)hudobného diania u nás na Slovensku, aj keď spätne mám pocit, že postupne predsa len presakuje na povrch, tak tá hudba tu bola zrozumiteľná pre 20 mesačné dieťa. Počkal som si na titulky a tam bolo, hudba-Dezider Ursíny, texty-Ján Štrasser. Svetová kombinácia, o ktorú bol svet ukrátený. V databáze CSFD boli k tomuto televíznemu filmu dva komentáre

- ten prvý znel: Klasická made in Sloval socialist republic TV inscenácia s prihlúplym humorom, prostoduchými pesničkami a ničnehovoriacim príbehom ... (napísal som to doslovne aj s chybou)

- ten druhý znel: Slovenská rozprávka pre deti s pesničkami ( pri obľube Zlatej brány asi povinnosť), ktorá sa snaží presvedčiť deti o potrebe vzdelania. O hudbu a texty piesni sa postarali osobnosti slovenskej hudobnej scény Dežo Ursiny a Ján Štrasser . Množstvo známych slovenských hercov a nenáročný dej s pesničkami iste pobaví a zaujme hlavne najmladšie obecenstvo

Logiku mi samozrejme dáva ten druhý príspevok. Pre mňa tie prostoduché piesne boli celkom šikovne napísané riekanky pre malé deti. Jednoduché zapamätať si a pospevovať si ich.

Ako Dežov veľký fanúšik, ktorý si ešte stále nestihol prečítať jeho životopis, a tak je stále málo informovaný som bol týmto prekvapený. Vzhľadom na jeho povesť ako neprístupného človeka som prekvapený, že bol prístupný takýmto veciam. Sú známejšie jeho dve veci. Hlavne Neberte nám princeznú, ktorá sa stala kultom. A televízny muzikál Niekto ako ja, kde si Dežo zahral aj rolu otca a tento kúsok mám od neho najradšej. Dúfam, že urobil ešte niečo viac, len o tom neviem.

Hodnota akéhokoľvek človeka u mňa vzrastie okamžite, ak vidím takúto vec, že robí niečo pre deti. Nemal som šancu spoznať Dežovu tvorbu v reálnom čase, teda asi okrem spomínaných televíznych filmov, o to radšej som mal to hľadanie dopátrať sa čo i len niečoho z jeho tvorby. Bol to náročný proces, ktorý chvalabohu skončil úspešne, lebo to je muzika, ktorá mne reže.

Tak teda vďaka za všetky deti vrátane mňa, ktorým sa páčia tieto prostoduché pesničky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?